CTGS73F-390N
Mfr.Part #
CTGS73F-390N
Description
39UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
Current Rating (Amps) :
740 mA
Supplier Device Package :
Height - Seated (Max) :
0.150 (3.80mm)
Inductance Frequency - Test :
2.52 MHz
Ratings :
Series :
CTGS73F
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-30°C ~ 100°C
Size / Dimension :
0.307 L x 0.276 W (7.80mm x 7.00mm)
Tolerance :
±30%
Inductance :
39 µH
DC Resistance (DCR) :
220mOhm Max
Q @ Freq :
Datasheets
CTGS73F-390N
Central Technologies CTGS73F-390N
CTGS73F-390N datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD