CTGS73F-121L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTGS73F-121L
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
120UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
Nonstandard
Height - Seated (Max) :
0.150 (3.80mm)
Supplier Device Package :
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Wirewound
Ratings :
Series :
CTGS73F
DC Resistance (DCR) :
540mOhm Max
Shielding :
Unshielded
Current Rating (Amps) :
490 mA
Tolerance :
±15%
Operating Temperature :
-30°C ~ 100°C
Material - Core :
Inductance :
120 µH
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Size / Dimension :
0.307 L x 0.276 W (7.80mm x 7.00mm)
Frequency - Self Resonant :
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Current - Saturation (Isat) :
Q @ Freq :
Datasheets
CTGS73F-121L
Central Technologies CTGS73F-121L
CTGS73F-121L datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD