CTGS54F-3R3M
Mfr.Part #
CTGS54F-3R3M
Description
3.3UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
Stock
30
In Stock :
30
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
Tape and Reel (TR)
Test Frequency :
7.96 MHz
Surface Mount :
yes
Ratings :
Rated Current-Max :
3.3 A
Number of Terminals :
2
Size / Dimension :
0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Q @ Freq :
Inductance Frequency - Test :
7.96 MHz
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Height - Seated (Max) :
0.193" (4.90mm)
DC Resistance (DCR) :
45mOhm Max
Tolerance :
±20%
Series :
CTGS54F
Material - Core :
Current - Saturation (Isat) :
DC Resistance :
0.045 Ω
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Features :
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Supplier Device Package :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Current Rating (Amps) :
3.3 A
Inductance :
3.3 µH
Frequency - Self Resonant :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shielded :
No
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Inductance-Nom (L) :
3.3 µH
Nonstandard
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CTGS54F-3R3M
Central Technologies CTGS54F-3R3M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD