CTGS54F-1R7M
Mfr.Part #
CTGS54F-1R7M
Description
1.8UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
Size / Dimension :
0.228 L x 0.205 W (5.80mm x 5.20mm)
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
DC Resistance (DCR) :
30mOhm
Inductance :
1.8 µH
Current - Saturation (Isat) :
4A
Height - Seated (Max) :
0.193 (4.90mm)
Datasheets
CTGS54F-1R7M
Central Technologies CTGS54F-1R7M
CTGS54F-1R7M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD