CTGS54F-121K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTGS54F-121K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
120UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Material - Core :
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Surface Mount
Q @ Freq :
Tolerance :
±10%
Type :
Wirewound
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Supplier Device Package :
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package / Case :
Nonstandard
DC Resistance (DCR) :
930mOhm Max
Size / Dimension :
0.228 L x 0.205 W (5.80mm x 5.20mm)
Features :
Inductance :
120 µH
Series :
CTGS54F
Frequency - Self Resonant :
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Current Rating (Amps) :
480 mA
Current - Saturation (Isat) :
Height - Seated (Max) :
0.193 (4.90mm)
Datasheets
CTGS54F-121K
Central Technologies CTGS54F-121K
CTGS54F-121K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD