CTGS32F-122K
Mfr.Part #
CTGS32F-122K
Description
1.2MH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
Series :
CTGS32F
Frequency - Self Resonant :
3MHz
Current - Saturation (Isat) :
80mA
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
DC Resistance (DCR) :
30Ohm Max
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Inductance :
1.2 mH
Q @ Freq :
40 @ 252kHz
Current Rating (Amps) :
60 mA
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.118 L x 0.110 W (3.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) :
0.110 (2.80mm)
Ratings :
Datasheets
CTGS32F-122K
Central Technologies CTGS32F-122K
CTGS32F-122K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD