CTGS137F-270M
Mfr.Part #
CTGS137F-270M
Description
27UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
Shielding :
Unshielded
Height - Seated (Max) :
0.287 (7.30mm)
Current Rating (Amps) :
3.3 A
Ratings :
Inductance :
27 µH
Supplier Device Package :
Frequency - Self Resonant :
11MHz
Type :
Wirewound
Size / Dimension :
0.512 L x 0.512 W (13.00mm x 13.00mm)
Q @ Freq :
35 @ 2.52MHz
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Series :
CTGS137F
Tolerance :
±20%
Current - Saturation (Isat) :
5.5A
DC Resistance (DCR) :
60mOhm
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Datasheets
CTGS137F-270M
Central Technologies CTGS137F-270M
CTGS137F-270M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD