CTGS137F-102K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTGS137F-102K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
1.0MH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Series :
CTGS137F
DC Resistance (DCR) :
1.6Ohm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Terminals :
2
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Q @ Freq :
10 @ 252kHz
Reach Compliance Code :
Compliant
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Frequency - Self Resonant :
1.4MHz
Ratings :
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Wirewound
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.512 L x 0.512 W (13.00mm x 13.00mm)
Current Rating (Amps) :
650 mA
Inductance :
1 mH
Current - Saturation (Isat) :
1A
Package / Case :
Nonstandard
ECCN Code :
EAR99
Package :
Tape and Reel (TR)
Shielding :
Unshielded
Number of Functions :
1
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Features :
Height - Seated (Max) :
0.287 (7.30mm)
Supplier Device Package :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
DC Resistance :
1.6 Ω
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Shielded :
No
Product Status :
Active
Test Frequency :
0.1 MHz
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Tolerance :
10%
Inductance-Nom (L) :
1000 µH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
CTGS137F-102K
Central Technologies CTGS137F-102K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD