CTGS105F-121K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTGS105F-121K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
120UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Supplier Device Package :
Inductance :
120 µH
Tolerance :
±10%
Frequency - Self Resonant :
Q @ Freq :
Height - Seated (Max) :
0.228" (5.80mm)
Type :
Wirewound
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Series :
CTGS105F
Current - Saturation (Isat) :
890mA
Features :
Size / Dimension :
0.394" L x 0.354" W (10.00mm x 9.00mm)
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Ratings :
DC Resistance (DCR) :
400mOhm Max
Package / Case :
Nonstandard
Shielding :
Unshielded
Datasheets
CTGS105F-121K
Central Technologies CTGS105F-121K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD