CTEP125UF-1R4M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTEP125UF-1R4M
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
1.4UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Shielded :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
Nonstandard
Operating Temperature :
-30°C ~ 100°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Number of Functions :
1
Inductance-Nom (L) :
1.4 µH
Type :
Wirewound
Supplier Device Package :
Features :
Material - Core :
Pbfree Code :
yes
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Height - Seated (Max) :
0.228 (5.80mm)
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance (DCR) :
3.4mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
Test Frequency :
0.1 MHz
Shielding :
Shielded
Series :
CTEP125U
Number of Terminals :
2
Rated Current-Max :
20.8 A
JESD-609 Code :
e3
Q @ Freq :
Surface Mount :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
20%
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Saturation (Isat) :
20.8A
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
HTS Code :
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.508 L x 0.508 W (12.90mm x 12.90mm)
Inductance :
1.4 µH
DC Resistance :
0.0034 Ω
Datasheets
CTEP125UF-1R4M
Central Technologies CTEP125UF-1R4M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD