CTEP125SF-1R2M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTEP125SF-1R2M
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
1.2UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Supplier Device Package :
HTS Code :
Frequency - Self Resonant :
Surface Mount :
yes
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Mounting Type :
Surface Mount
Rated Current-Max :
17 A
Tolerance :
20%
Number of Terminals :
3
Material - Core :
Product Status :
Active
Inductance-Nom (L) :
1.2 µH
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Type :
Wirewound
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Height - Seated (Max) :
0.228 (5.80mm)
DC Resistance (DCR) :
2.5mOhm Max
Current - Saturation (Isat) :
17A
Package :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
1.2 µH
Shielded :
yes
Package / Case :
Nonstandard
JESD-609 Code :
e3
Number of Functions :
1
DC Resistance :
0.0025 Ω
Size / Dimension :
0.508 L x 0.508 W (12.90mm x 12.90mm)
Reach Compliance Code :
Compliant
Test Frequency :
0.1 MHz
Shielding :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Q @ Freq :
Ratings :
Pbfree Code :
Features :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
CTEP125SF
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-30°C ~ 100°C
Datasheets
CTEP125SF-1R2M
Central Technologies CTEP125SF-1R2M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD