CTDSS1005F-474K
Mfr.Part #
CTDSS1005F-474K
Package / Case
Nonstandard
Description
470UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
Tolerance :
10%
Size / Dimension :
0.500 L x 0.394 W (12.70mm x 10.00mm)
Q @ Freq :
40 @ 796kHz
Test Frequency :
0.001 MHz
Material - Core :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Height - Seated (Max) :
0.201 (5.10mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Inductance :
470 µH
Ratings :
Rated Current-Max :
0.3 A
Current Rating (Amps) :
300 mA
Features :
Package / Case :
Nonstandard
HTS Code :
Inductance-Nom (L) :
470 µH
Supplier Device Package :
Current - Saturation (Isat) :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
DC Resistance :
1.6 Ω
Shielded :
yes
Frequency - Self Resonant :
3MHz
Surface Mount :
yes
Active
Pbfree Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Functions :
1
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Mounting Type :
Surface Mount
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
ECCN Code :
EAR99
Series :
CTDSS1005F
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Number of Terminals :
2
DC Resistance (DCR) :
1.6Ohm Max
Reach Compliance Code :
Compliant
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 0.796 MHZ
Datasheets
CTDSS1005F-474K
Central Technologies CTDSS1005F-474K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD