CTDS1608CF-685
Mfr.Part #
CTDS1608CF-685
Package / Case
Nonstandard
Description
6800UH SMD SHIELD POWER INDUCTOR
Current Rating (Amps) :
40 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Number of Terminals :
2
Special Feature :
Q MEASURED AT 0.1 MHZ
Test Frequency :
0.1 MHz
Number of Functions :
1
Package Length :
6.6 mm
Shielded
Pbfree Code :
yes
Type :
Inductance-Nom (L) :
6800 µH
Tolerance :
20%
Ratings :
DC Resistance (DCR) :
25Ohm Max
Size / Dimension :
0.260 L x 0.175 W (6.60mm x 4.45mm)
Shielded :
yes
Surface Mount :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Package / Case :
Nonstandard
Rated Current-Max :
0.04 A
ECCN Code :
EAR99
Features :
Supplier Device Package :
Core Material :
Ferrite
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Construction :
Magnetically Shielded
Inductance :
6.8 mH
Height - Seated (Max) :
0.115 (2.92mm)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Packing Method :
TR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package Width :
4.45 mm
Material - Core :
Series :
CTDS1608F
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Case/Size Code :
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Frequency - Self Resonant :
1MHz
Reach Compliance Code :
Compliant
Q @ Freq :
50 @ 100kHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
DC Resistance :
25 Ω
Package Height :
2.92 mm
HTS Code :
Current - Saturation (Isat) :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
CTDS1608CF-685
Central Technologies CTDS1608CF-685
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD