CTDRQ127F-1R5N
Mfr.Part #
CTDRQ127F-1R5N
Package / Case
Nonstandard, 4 Lead
Description
1.5UH SMD DUAL INDUCTR/TRANSFRMR
Stock
5
In Stock :
5
Product Category :
Arrays, Signal Transformers
Current Rating - Series :
6.77 A
Tolerance :
±30%
Number of Coils :
2
Current Saturation - Parallel :
31.1 A
Ratings :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
DC Resistance (DCR) - Series :
30.6mOhm Max
Series :
CTDRQ127F
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Package / Case :
Nonstandard, 4 Lead
Current Saturation - Series :
15.6 A
Inductance - Connected In Parallel :
1.5 µH
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating - Parallel :
13.5 A
Height :
0.315" (8.00mm)
Shielding :
Shielded
DC Resistance (DCR) - Parallel :
7.6mOhm Max
Inductance - Connected In Series :
5.428 μH
Datasheets
CTDRQ127F-1R5N
Central Technologies CTDRQ127F-1R5N
Catalog related products
  • Eaton-Electronics Division
    INDUCT ARRAY 2 COIL 10.3UH SMD
  • Eaton-Electronics Division
    INDUCT ARRAY 2 COIL 16.09UH SMD
    INDUCT ARRAY 2 COIL 4.422UH SMD
  • Bourns, Inc.
    INDUCT ARRAY 2 COIL 4.7UH SMD
  • Bourns, Inc.
    INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH SMD