CTDR5F-392K
Mfr.Part #
CTDR5F-392K
Package / Case
Axial
Current - Saturation (Isat) :
3A
DC Resistance (DCR) :
699mOhm Max
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.145 Dia x 0.344 L (3.68mm x 8.74mm)
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Inductance :
3.9 mH
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Series :
Military, MIL-R-10509/1, RN60
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
402 kOhms
Supplier Device Package :
Axial
Current Rating (Amps) :
4 A
Package / Case :
Features :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Active
Packaging :
Bulk
Composition :
Metal Film
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Failure Rate :
Number of Terminations :
2
Datasheets
CTDR5F-392K
Central Technologies CTDR5F-392K
CTDR5F-392K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD