CTDR4F-680K
Mfr.Part #
CTDR4F-680K
Description
68UH RADIAL DRUM CORE INDUCTOR
Fixed Inductors
Shell Finish :
Durmalon™
Material Flammability Rating :
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
Tolerance :
±10%
Housing Color :
Shell Size, MIL :
J
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension :
1.500 Dia (38.10mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
C
Current - Saturation (Isat) :
14.4A
DC Resistance (DCR) :
21mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
Contact Shape :
Circular
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Contact Size :
Type :
For Female Sockets
Height - Seated (Max) :
1.031 (26.20mm)
Ratings :
Mounting Feature :
Note :
Contacts Not Included
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Plug Housing
Q @ Freq :
Base Product Number :
D38999/26TJ
Material - Core :
Shell Size - Insert :
Features :
Coupling Nut, Self Locking
Number of Positions :
24
Supplier Device Package :
Radial
Fastening Type :
Threaded
Includes :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Insert Material :
Inductance :
68 µH
Datasheets
CTDR4F-680K
Central Technologies CTDR4F-680K
CTDR4F-680K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD