CTDR4F-472K
Mfr.Part #
CTDR4F-472K
Description
4700UH RADIAL DRUM CORE INDUCTOR
Stock
193
In Stock :
193
Tolerance :
10%
Material - Core :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Reach Compliance Code :
Compliant
Size / Dimension :
1.500 Dia (38.10mm)
Bulk
Number of Functions :
1
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Q @ Freq :
Inductance-Nom (L) :
4700 µH
Height - Seated (Max) :
1.031 (26.20mm)
Mounting Type :
Through Hole
Surface Mount :
No
Inductance :
4.7 mH
HTS Code :
Ratings :
Terminal Placement :
Radial
Number of Terminals :
2
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Shielded :
No
DC Resistance (DCR) :
1.14Ohm Max
Terminal Shape :
Wire
Current - Saturation (Isat) :
2A
DC Resistance :
1.14 Ω
ECCN Code :
EAR99
Test Frequency :
0.001 MHz
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Type :
Drum Core, Wirewound
Datasheets
CTDR4F-472K
Central Technologies CTDR4F-472K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD