CTDR4F-271K
Mfr.Part #
CTDR4F-271K
Description
270UH RADIAL DRUM CORE INDUCTOR
Fixed Inductors
Width :
53.5mm
Bulk
Max. temperature :
+55°C
Switching voltage (max.) :
440V AC
Min. temperature :
-5°C
Inductance :
270 µH
Shielding :
Unshielded
Max. switching capacity :
24000VA
Type :
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Content :
1pc(s)
Q @ Freq :
Height :
95.8mm
Material - Core :
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
DC Resistance (DCR) :
56mOhm Max
Features :
Nominal voltage :
24V DC,24V AC
Current - Saturation (Isat) :
11.4A
Depth :
63.1mm
Electrical lifespan :
100 x 103 switching cycles
Durability :
3 x 10 6 cycles
Frequency - Self Resonant :
Size / Dimension :
1.500 Dia (38.10mm)
Height - Seated (Max) :
1.031 (26.20mm)
Fall time :
45ms
Dim :
(W x H x D) 53.5 x 95.8 x 63.1 mm
Datasheets
CTDR4F-271K
Central Technologies CTDR4F-271K
CTDR4F-271K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD