CTDR4F-180K
Mfr.Part #
CTDR4F-180K
Description
18UH RADIAL DRUM CORE INDUCTOR
Type :
Drum Core, Wirewound
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Tolerance :
±10%
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Size / Dimension :
1.500 Dia (38.10mm)
DC Resistance (DCR) :
8mOhm Max
Height - Seated (Max) :
1.031 (26.20mm)
Current - Saturation (Isat) :
27A
Inductance :
18 µH
Datasheets
CTDR4F-180K
Central Technologies CTDR4F-180K
CTDR4F-180K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD