CTDR4F-122K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTDR4F-122K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
1200UH RADIAL DRUM CORE INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Product Status :
Active
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Height - Seated (Max) :
1.031 (26.20mm)
Inductance :
1.2 mH
Number of Terminals :
2
Frequency - Self Resonant :
Q @ Freq :
Size / Dimension :
1.500 Dia (38.10mm)
Series :
CTDR4F
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Surface Mount :
No
Terminal Placement :
Radial
Tolerance :
10%
Shielded :
No
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Terminal Shape :
Wire
Type :
Drum Core, Wirewound
Test Frequency :
0.001 MHz
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Unshielded
Current - Saturation (Isat) :
5.5A
Inductance-Nom (L) :
1200 µH
DC Resistance (DCR) :
232mOhm Max
Features :
Supplier Device Package :
Radial
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Material - Core :
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
DC Resistance :
0.232 Ω
Number of Functions :
1
Package :
Bulk
Reach Compliance Code :
Compliant
HTS Code :
Ratings :
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
CTDR4F-122K
Central Technologies CTDR4F-122K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD