CTDO5040F-473M
Mfr.Part #
CTDO5040F-473M
Package / Case
Nonstandard
Description
47UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
Stock
2
In Stock :
Type :
Wirewound
Size / Dimension :
0.730" L x 0.600" W (18.54mm x 15.24mm)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Shielding :
Unshielded
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Q @ Freq :
Number of Terminals :
Rated Current-Max :
3.5 A
Current Rating (Amps) :
3.5 A
Current - Saturation (Isat) :
7A
DC Resistance :
0.055 Ω
Tolerance :
±20%
Test Frequency :
0.1 MHz
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Number of Functions :
1
Inductance :
47 µH
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
55mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.450" (11.43mm)
Shielded :
No
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Package / Case :
Nonstandard
HTS Code :
Series :
CTDO5040F
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Material - Core :
Inductance-Nom (L) :
47 µH
Features :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Supplier Device Package :
Datasheets
CTDO5040F-473M
Central Technologies CTDO5040F-473M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD