CTDO5022PF-782HC
Mfr.Part #
CTDO5022PF-782HC
Description
7.8UH SMD HI-CUR POWER INDUCTOR
Fixed Inductors
Shielded :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.880 L x 0.640 W (22.35mm x 16.26mm)
Tolerance :
20%
Current Rating (Amps) :
11 A
Current - Saturation (Isat) :
Number of Terminals :
2
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Height - Seated (Max) :
0.315 (8.00mm)
ECCN Code :
EAR99
Inductance-Nom (L) :
7.8 μH
Series :
CTDO5022HC SERIES
Ratings :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Test Frequency :
0.1 MHz
Rated Current-Max :
7.5 A
Supplier Device Package :
Construction :
Unshielded
JESD-609 Code :
e3
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Reach Compliance Code :
Compliant
Package Height :
8 mm
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Inductance :
7.8 μH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Packing Method :
TR
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Surface Mount
Package Width :
16.26 mm
Package Length :
22.35 mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
HTS Code :
Q @ Freq :
DC Resistance (DCR) :
18mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
DC Resistance :
0.018 Ω
Number of Functions :
1
Case/Size Code :
Datasheets
CTDO5022PF-782HC
Central Technologies CTDO5022PF-782HC
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD