CTDO5022PF-392HC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTDO5022PF-392HC
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
3.9UH SMD HI-CUR POWER INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Product Status :
Active
Tolerance :
20%
Terminal Placement :
DUAL ENDED
DC Resistance :
0.01 Ω
Number of Functions :
1
Size / Dimension :
0.880 L x 0.640 W (22.35mm x 16.26mm)
Shielding :
Unshielded
Package / Case :
Nonstandard
Current Rating (Amps) :
15 A
Rated Current-Max :
9 A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) :
Shielded :
No
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Ratings :
Package Height :
8 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Inductance-Nom (L) :
3.9 µH
Inductance :
3.9 µH
Series :
CTDO5022HC SERIES
Reach Compliance Code :
Compliant
Case/Size Code :
Supplier Device Package :
Type :
Packing Method :
TR
Package Length :
22.35 mm
Package Width :
16.26 mm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
10mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.315 (8.00mm)
Material - Core :
Number of Terminals :
2
HTS Code :
Construction :
Unshielded
Test Frequency :
0.1 MHz
JESD-609 Code :
e3
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
ECCN Code :
EAR99
Features :
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Q @ Freq :
Frequency - Self Resonant :
Datasheets
CTDO5022PF-392HC
Central Technologies CTDO5022PF-392HC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD