CTDO5022PF-103HC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTDO5022PF-103HC
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
10UH SMD HI-CUR POWER INDUCTOR
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant :
Rated Current-Max :
6 A
Reach Compliance Code :
Compliant
Package / Case :
Nonstandard
Test Frequency :
0.1 MHz
Packing Method :
TR
Number of Functions :
1
Supplier Device Package :
Current - Saturation (Isat) :
Features :
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
DC Resistance :
0.026 Ω
Size / Dimension :
0.880" L x 0.640" W (22.35mm x 16.26mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminals :
2
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.315" (8.00mm)
Current Rating (Amps) :
10 A
Q @ Freq :
Ratings :
Package Height :
8 mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductance-Nom (L) :
10 µH
Shielding :
Unshielded
Construction :
Unshielded
Inductance :
10 µH
DC Resistance (DCR) :
26mOhm Max
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Material - Core :
HTS Code :
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Case/Size Code :
8864
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Shielded :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package Width :
16.26 mm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Pbfree Code :
yes
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Type :
Tolerance :
±20%
Series :
CTDO5022HCF
ECCN Code :
EAR99
Package Length :
22.35 mm
Datasheets
CTDO5022PF-103HC
Central Technologies CTDO5022PF-103HC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD