CTDO3308PF-105
Mfr.Part #
CTDO3308PF-105
Package / Case
Nonstandard
Description
1000UH SMD POWER INDUCTOR
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
20%
Test Frequency :
0.1 MHz
Ratings :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
DC Resistance :
7 Ω
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Q @ Freq :
Series :
CTDO3308PF
Features :
Height - Seated (Max) :
0.118 (3.00mm)
Package / Case :
Nonstandard
Surface Mount :
yes
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Size / Dimension :
0.510 L x 0.370 W (12.95mm x 9.40mm)
JESD-609 Code :
e3
Shielded :
No
Inductance :
1 mH
Inductance-Nom (L) :
1000 µH
Type :
Wirewound
Product Status :
Active
Number of Terminals :
2
DC Resistance (DCR) :
7Ohm Max
Material - Core :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Reach Compliance Code :
Compliant
Current - Saturation (Isat) :
290mA
Frequency - Self Resonant :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Pbfree Code :
yes
Shielding :
Unshielded
HTS Code :
Current Rating (Amps) :
230 mA
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Functions :
1
Datasheets
CTDO3308PF-105
Central Technologies CTDO3308PF-105
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD