CTDO1608CF-104
Mfr.Part #
CTDO1608CF-104
Description
100 UH 20% SMD POWER INDUCTOR
Stock
642
In Stock :
642
Type :
Wirewound
Inductance :
100 µH
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
CTDO1608F
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Product Status :
Active
Current - Saturation (Isat) :
310mA
Current Rating (Amps) :
300 mA
DC Resistance (DCR) :
1.3Ohm
Size / Dimension :
0.259" L x 0.175" W (6.58mm x 4.45mm)
Frequency - Self Resonant :
9MHz
Tolerance :
±20%
Features :
Height - Seated (Max) :
0.115" (2.92mm)
Material - Core :
Datasheets
CTDO1608CF-104
Central Technologies CTDO1608CF-104
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD