CTDO1606TF-333M
Mfr.Part #
CTDO1606TF-333M
Description
33UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
740mOhm Max
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
HTS Code :
Size / Dimension :
0.256 L x 0.220 W (6.50mm x 5.60mm)
Inductance :
33 µH
Ratings :
Product Status :
Obsolete
Number of Terminals :
2
DC Resistance :
0.74 Ω
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Type :
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Supplier Device Package :
Test Frequency :
0.1 MHz
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Series :
CTDO1606TF
JESD-609 Code :
e3
Current - Saturation (Isat) :
450mA
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Q @ Freq :
Inductance-Nom (L) :
33 µH
Material - Core :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height - Seated (Max) :
0.079 (2.00mm)
Shielded :
No
Number of Functions :
1
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Tolerance :
20%
Pbfree Code :
yes
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Package :
Bulk
Features :
Current Rating (Amps) :
450 mA
Frequency - Self Resonant :
30MHz
Datasheets
CTDO1606TF-333M
Central Technologies CTDO1606TF-333M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD