CTCVCF-822M
Mfr.Part #
CTCVCF-822M
DC Resistance (DCR) :
35Ohm Max
Current Rating (Amps) :
135 mA
Inductance :
8.2 mH
Frequency - Self Resonant :
220kHz
Inductance Frequency - Test :
10 kHz
Q @ Freq :
60 @ 79.6kHz
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) :
165mA
Size / Dimension :
0.236 Dia x 0.630 L (6.00mm x 16.00mm)
Datasheets
CTCVCF-822M
Central Technologies CTCVCF-822M
CTCVCF-822M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD