CTCVCF-681M
Mfr.Part #
CTCVCF-681M
Current Rating (Amps) :
500 mA
Ratings :
Tolerance :
±20%
Inductance :
680 µH
Size / Dimension :
0.236 Dia x 0.630 L (6.00mm x 16.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Frequency - Self Resonant :
920kHz
Q @ Freq :
15 @ 796kHz
DC Resistance (DCR) :
2.6Ohm Max
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Current - Saturation (Isat) :
590mA
Datasheets
CTCVCF-681M
Central Technologies CTCVCF-681M
CTCVCF-681M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD