CTCVCF-470K
Mfr.Part #
CTCVCF-470K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
AXIAL LEAD CLEAR POWER INDUCTOR
Product Category :
Fixed Inductors
Q @ Freq :
30 @ 2.52MHz
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Type :
Current Rating (Amps) :
1.8 A
Supplier Device Package :
Axial
Size / Dimension :
0.236 Dia x 0.630 L (6.00mm x 16.00mm)
Shielding :
Unshielded
Material - Core :
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Ratings :
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Height - Seated (Max) :
DC Resistance (DCR) :
180mOhm Max
Mounting Type :
Through Hole
Inductance :
47 µH
Current - Saturation (Isat) :
2.1A
Frequency - Self Resonant :
4.8MHz
Series :
CTCVCF
Product Status :
Active
Tolerance :
±10%
Datasheets
CTCVCF-470K
Central Technologies CTCVCF-470K
CTCVCF-470K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD