CTCVCF-391M
Mfr.Part #
CTCVCF-391M
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Q @ Freq :
25 @ 796kHz
Size / Dimension :
0.236 Dia x 0.630 L (6.00mm x 16.00mm)
Inductance :
390 µH
Frequency - Self Resonant :
1.3MHz
Material - Core :
DC Resistance (DCR) :
1.6Ohm Max
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) :
675mA
Current Rating (Amps) :
590 mA
Datasheets
CTCVCF-391M
Central Technologies CTCVCF-391M
CTCVCF-391M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD