CTCVCF-222K
Mfr.Part #
CTCVCF-222K
Size / Dimension :
0.236 Dia x 0.630 L (6.00mm x 16.00mm)
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Frequency - Self Resonant :
500kHz
Inductance :
2.2 mH
Current - Saturation (Isat) :
340mA
Tolerance :
±10%
Current Rating (Amps) :
250 mA
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
DC Resistance (DCR) :
10Ohm Max
Q @ Freq :
65 @ 252kHz
Datasheets
CTCVCF-222K
Central Technologies CTCVCF-222K
CTCVCF-222K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD