CTCVCF-153J
Mfr.Part #
CTCVCF-153J
Size / Dimension :
0.236 Dia x 0.630 L (6.00mm x 16.00mm)
Current - Saturation (Isat) :
120mA
Inductance Frequency - Test :
10 kHz
Q @ Freq :
55 @ 79.6kHz
Temperature Coefficient :
200 ppm/K
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Power Rating :
0.05 W
Current Rating (Amps) :
100 mA
DC Resistance (DCR) :
63Ohm Max
Tolerance :
±5%
Resistor Type :
GENERAL PURPOSE
Series :
CTCVCF
Resistance Tolerance :
1
Product Length :
0.6
Frequency - Self Resonant :
170kHz
Unshielded
Product Width :
0.3
Package / Case :
Resistance :
102 kOhm
Inductance :
15 mH
Datasheets
CTCVCF-153J
Central Technologies CTCVCF-153J
CTCVCF-153J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD