CTCVCF-122M
Mfr.Part #
CTCVCF-122M
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
QFN
Datasheet
Download
Description
AXIAL LEAD CLEAR POWER INDUCTOR
Product Category :
Fixed Inductors
Product Depth (mm) :
5(mm)
Load Capacitance :
15(pF)
Current Rating (Amps) :
350 mA
Operating Supply Voltage (Max) :
3.08(V)
Material - Core :
Q @ Freq :
70 @ 252kHz
Inductance :
1.2 mH
Tolerance :
±20%
Current - Saturation (Isat) :
448mA
Frequency - Self Resonant :
680kHz
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Package / Case :
QFN
Supplier Device Package :
Axial
Frequency Stability :
±25(ppm)
Series :
CTCVCF
Mounting Style :
Surface Mount
Packaging :
Bulk
Type :
Clock Oscillator
Product Length (mm) :
7(mm)
Standard Frequency :
Height - Seated (Max) :
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Symmetry Max :
55(%)
Features :
Product Status :
Active
Operating Temp Range :
-20C to 70C
Mounting Type :
Through Hole
Pin Count :
4
Screening Level :
COMMERCIALC
Operating Supply Voltage (Min) :
2.52(V)
Shielding :
Unshielded
DC Resistance (DCR) :
5.5Ohm Max
Size / Dimension :
0.236 Dia x 0.630 L (6.00mm x 16.00mm)
Product Height (mm) :
0.9(mm)
Ratings :
Datasheets
CTCVCF-122M
Central Technologies CTCVCF-122M
CTCVCF-122M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD