CTCH855F-270K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTCH855F-270K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
27UH RADIAL LEAD FIX INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Tolerance :
±0.5%
Inductance Frequency - Test :
2.52 MHz
Package / Case :
Axial
Mounting Type :
Through Hole
Supplier Device Package :
Inductance :
27 µH
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Current - Saturation (Isat) :
1.6A
Size / Dimension :
0.070 Dia x 0.150 L (1.78mm x 3.81mm)
Frequency - Self Resonant :
Resistance :
6.81 kOhms
Product Status :
Active
Type :
Wirewound
Ratings :
Failure Rate :
S (0.001%)
Series :
Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50
Package :
Bulk
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Material - Core :
Q @ Freq :
DC Resistance (DCR) :
140mOhm Max
Number of Terminations :
2
Height - Seated (Max) :
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Features :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Composition :
Metal Film
Datasheets
CTCH855F-270K
Central Technologies CTCH855F-270K
CTCH855F-270K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD