CTCH664F-6R3M
Mfr.Part #
CTCH664F-6R3M
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Description
6.3UH RADIAL LEAD FIXED INDUCTOR
Product Category :
Fixed Inductors
Test Frequency :
7.96 MHz
Surface Mount :
No
Mounting Type :
Through Hole
Matte Tin (Sn)
DC Resistance (DCR) :
43mOhm Max
Inductance-Nom (L) :
6.3 μH
Packing Method :
Bulk
Package Length :
6.5 mm
ECCN Code :
EAR99
Material - Core :
Height - Seated (Max) :
0.256 (6.50mm)
Lead Spacing :
4 mm
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Rated Current-Max :
2.14 A
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
0.5 mm
Compliant
Q @ Freq :
Current - Saturation (Isat) :
2.14A
Shielded :
No
Package :
Bulk
Size / Dimension :
0.236 Dia (6.00mm)
Terminal Placement :
Radial
Ratings :
Type :
Wirewound
Inductance :
6.3 μH
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
20%
DC Resistance :
0.043 Ω
Inductance Frequency - Test :
7.96 MHz
Inductor Application :
DC-DC Converter
Lead Length :
4 mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
Number of Terminals :
2
Series :
CTCH664F(M TOL)
Construction :
Bobbin Type
HTS Code :
Supplier Device Package :
Radial
Shielding :
Unshielded
Datasheets
CTCH664F-6R3M
Central Technologies CTCH664F-6R3M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD