CTCH114F-8R8M
Mfr.Part #
CTCH114F-8R8M
Description
8.8A RADIAL LEAD FIXED INDUCTOR
Ratings :
Rated Current-Max :
4.1 A
Supplier Device Package :
Radial
Packing Method :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±20%
Frequency - Self Resonant :
Test Frequency :
2.52 MHz
AWG max. :
16
Q @ Freq :
Shielded :
No
Type :
CTBP0308/9
Size / Dimension :
0.394 Dia (10.00mm)
DC Resistance (DCR) :
30mOhm Max
Operating Temperature :
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Content :
100pc(s)
Lead Length :
5 mm
Inductor Application :
DC-DC Converter
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Reach Compliance Code :
Compliant
Surface Mount :
No
DC Resistance :
0.03 Ω
Connection :
Print
Pbfree Code :
yes
Product Status :
Active
Number of Functions :
1
AWG (min.) :
28
Nominal current :
15A
Through Hole
Inductance-Nom (L) :
8.8 μH
Lead Diameter :
0.7 mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Number of Terminals :
2
Construction :
Bobbin Type
Material - Core :
Inductance Frequency - Test :
2.52 MHz
Package Length :
14.4 mm
Nominal current - rounded value :
15A
Lead Spacing :
5 mm
Current - Saturation (Isat) :
4.1A
Inductance :
8.8 μH
Features :
Terminal Placement :
Radial
HTS Code :
Height - Seated (Max) :
0.567 (14.40mm)
Series :
CTCH114F
Manufacturer part # :
CTBP0308/9
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
CS :
3.81mm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CTCH114F-8R8M
Central Technologies CTCH114F-8R8M
CTCH114F-8R8M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD