CTCH114F-6R3M
Mfr.Part #
CTCH114F-6R3M
Description
6.3A RADIAL LEAD FIXED INDUCTOR
Fixed Inductors
Surface Mount :
No
Number of Functions :
1
Terminal Placement :
Current - Saturation (Isat) :
4.3A
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Mounting Type :
Through Hole
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
HTS Code :
Construction :
Bobbin Type
Packing Method :
Bulk
Lead Diameter :
0.7 mm
Inductance Frequency - Test :
2.52 MHz
Shielded :
No
Height - Seated (Max) :
0.567 (14.40mm)
Material - Core :
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Features :
Tolerance :
20%
Ratings :
Package Length :
14.4 mm
Rated Current-Max :
4.3 A
Inductance :
6.3 μH
Inductance-Nom (L) :
6.3 μH
Shielding :
Unshielded
Terminal Shape :
Wire
Reach Compliance Code :
Compliant
Radial, Vertical Cylinder
Pbfree Code :
yes
Lead Length :
5 mm
DC Resistance :
0.026 Ω
Test Frequency :
2.52 MHz
Size / Dimension :
0.394 Dia (10.00mm)
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance (DCR) :
26mOhm Max
Lead Spacing :
5 mm
Product Status :
Active
Inductor Application :
DC-DC Converter
Number of Terminals :
2
Series :
CTCH114F(M TOL)
Datasheets
CTCH114F-6R3M
Central Technologies CTCH114F-6R3M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD