CTCH114F-562L
Mfr.Part #
CTCH114F-562L
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Description
5600A RADIAL LEAD FIXED INDUCTOR
Product Category :
Fixed Inductors
Series :
CTCH114F
Height - Seated (Max) :
0.567 (14.40mm)
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
DC Resistance (DCR) :
8.2Ohm Max
Current - Saturation (Isat) :
210mA
Operating Temperature :
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Type :
Inductance :
5.6 mH
Tolerance :
±15%
Supplier Device Package :
Radial
Frequency - Self Resonant :
Shielding :
Unshielded
Package :
Bulk
Q @ Freq :
Ratings :
Size / Dimension :
0.394 Dia (10.00mm)
Features :
Material - Core :
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
CTCH114F-562L
Central Technologies CTCH114F-562L
CTCH114F-562L datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD