CTCH114F-332L
Mfr.Part #
CTCH114F-332L
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Description
3300A RADIAL LEAD FIXED INDUCTOR
Fixed Inductors
DC Resistance :
5 Ω
Lead Length :
5 mm
Current - Saturation (Isat) :
270mA
Lead Diameter :
0.7 mm
Size / Dimension :
0.394 Dia (10.00mm)
Surface Mount :
No
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Lead Spacing :
5 mm
Number of Terminals :
2
Q @ Freq :
JESD-609 Code :
e3
Type :
Reach Compliance Code :
Compliant
Material - Core :
DC Resistance (DCR) :
5Ohm Max
Tolerance :
15%
Features :
Series :
CTCH114F(L TOL)
HTS Code :
Terminal Placement :
Unshielded
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Inductance :
3.3 mH
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Operating Temperature :
Height - Seated (Max) :
0.567 (14.40mm)
Package :
Bulk
Test Frequency :
0.001 MHz
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Package Length :
14.4 mm
Inductor Application :
DC-DC Converter
Construction :
Bobbin Type
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Frequency - Self Resonant :
Packing Method :
Bulk
Shielded :
No
Number of Functions :
1
Rated Current-Max :
0.27 A
Product Status :
Active
ECCN Code :
EAR99
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance-Nom (L) :
3300 µH
Datasheets
CTCH114F-332L
Central Technologies CTCH114F-332L
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD