CTCH114F-123L
Mfr.Part #
CTCH114F-123L
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Description
12000A RADIAL LEAD FIXD INDUCTOR
Series :
CTCH114F
Height - Seated (Max) :
0.567 (14.40mm)
Resistance Tolerance :
0.1
Product Length :
1.63 mm
Shielding :
Unshielded
Temperature Coefficient :
25 ppm/°C
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Q @ Freq :
DC Resistance (DCR) :
21Ohm Max
Type :
Resistor Type :
PRECISION
Resistance :
35.7 kOhm
Features :
Inductance :
12 mH
Voltage Rating :
75 V
Material - Core :
Qualification :
MIL-PRF-55342
Frequency - Self Resonant :
Ratings :
Power Rating :
0.15 W
Tolerance :
±15%
Size / Dimension :
0.394 Dia (10.00mm)
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Current - Saturation (Isat) :
150mA
Product Width :
0.81 mm
Datasheets
CTCH114F-123L
Central Technologies CTCH114F-123L
CTCH114F-123L datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD