CTCH114F-102L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTCH114F-102L
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
1000A RADIAL LEAD FIXD INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Supplier Device Package :
Radial
Type :
Package :
Bulk
Q @ Freq :
Frequency - Self Resonant :
Inductance :
1 mH
Series :
CTCH114F
Size / Dimension :
0.394 Dia (10.00mm)
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Height - Seated (Max) :
0.567 (14.40mm)
Mounting Type :
Through Hole
Features :
Product Status :
Active
Tolerance :
±15%
Operating Temperature :
Ratings :
Material - Core :
Shielding :
Unshielded
Current - Saturation (Isat) :
520mA
DC Resistance (DCR) :
1.6Ohm Max
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Datasheets
CTCH114F-102L
Central Technologies CTCH114F-102L
CTCH114F-102L datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD