CTCDRH8D38F-1R8N
Mfr.Part #
CTCDRH8D38F-1R8N
Description
1.8UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
Current - Saturation (Isat) :
7A
Inductance-Nom (L) :
1.8 µH
DC Resistance :
0.0156 Ω
Inductance :
1.8 µH
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Tolerance :
±30%
Test Frequency :
0.1 MHz
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Rated Current-Max :
7 A
Size / Dimension :
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Height - Seated (Max) :
0.157" (4.00mm)
DC Resistance (DCR) :
15.6mOhm Max
Series :
CTCDRH8D38F
Datasheets
CTCDRH8D38F-1R8N
Central Technologies CTCDRH8D38F-1R8N
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD