CTCDRH8D28F-1R0N
Mfr.Part #
CTCDRH8D28F-1R0N
Description
1.0UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
Inductance-Nom (L) :
1 µH
DC Resistance (DCR) :
11mOhm Max
Size / Dimension :
0.327 L x 0.327 W (8.30mm x 8.30mm)
Test Frequency :
0.1 MHz
Rated Current-Max :
6.5 A
Tolerance :
30%
Height - Seated (Max) :
0.118 (3.00mm)
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Series :
CTCDRH8D28F
Inductance :
1 µH
Operating Temperature :
-30°C ~ 100°C
DC Resistance :
0.011 Ω
Current - Saturation (Isat) :
6.5A
Datasheets
CTCDRH8D28F-1R0N
Central Technologies CTCDRH8D28F-1R0N
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD