CTCDRH73BF-821M
Mfr.Part #
CTCDRH73BF-821M
Description
820UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
Height - Seated (Max) :
0.134 (3.40mm)
Material - Core :
Rated Current-Max :
0.18 A
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Supplier Device Package :
Inductance :
820 µH
Shielded :
yes
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance-Nom (L) :
820 µH
Active
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Features :
Test Frequency :
0.001 MHz
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Tolerance :
20%
Series :
CTCDRH73BF
Number of Terminals :
2
JESD-609 Code :
e3
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Q @ Freq :
Type :
Current Rating (Amps) :
180 mA
Size / Dimension :
0.295 L x 0.295 W (7.50mm x 7.50mm)
Surface Mount :
yes
Current - Saturation (Isat) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
Pbfree Code :
Frequency - Self Resonant :
Reach Compliance Code :
Compliant
DC Resistance (DCR) :
6.5Ohm Max
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
Nonstandard
Number of Functions :
1
DC Resistance :
6.5 Ω
Datasheets
CTCDRH73BF-821M
Central Technologies CTCDRH73BF-821M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD