CTCDRH73BF-102M
Mfr.Part #
CTCDRH73BF-102M
Description
1000UH SMD SHIELDED PWR INDUCTOR
Fixed Inductors
Test Frequency :
0.001 MHz
Q @ Freq :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Shielded :
yes
Size / Dimension :
0.295 L x 0.295 W (7.50mm x 7.50mm)
ECCN Code :
EAR99
Type :
Inductance-Nom (L) :
1000 µH
Ratings :
Material - Core :
Reach Compliance Code :
Compliant
Package :
Tape and Reel (TR)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
DC Resistance (DCR) :
9.4Ohm Max
Frequency - Self Resonant :
Number of Functions :
1
Height - Seated (Max) :
0.134 (3.40mm)
Current Rating (Amps) :
160 mA
Rated Current-Max :
0.16 A
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Supplier Device Package :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Tolerance :
20%
Current - Saturation (Isat) :
Inductance :
1 mH
Surface Mount :
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Series :
CTCDRH73BF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminals :
2
DC Resistance :
9.4 Ω
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
CTCDRH73BF-102M
Central Technologies CTCDRH73BF-102M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD