CTCDRH64BF-102M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTCDRH64BF-102M
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
1000UH SMD SHIELDED PWR INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Terminals :
2
Package / Case :
Nonstandard
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Pbfree Code :
yes
Material - Core :
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Current Rating (Amps) :
140 mA
Current - Saturation (Isat) :
Series :
CTCDRH64BF
Shielding :
Shielded
Height - Seated (Max) :
0.197 (5.00mm)
Product Status :
Active
Inductance-Nom (L) :
1000 µH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Q @ Freq :
JESD-609 Code :
e3
Type :
Supplier Device Package :
Frequency - Self Resonant :
HTS Code :
Features :
Shielded :
yes
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.260 L x 0.244 W (6.60mm x 6.20mm)
Inductance :
1 mH
Test Frequency :
0.001 MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Rated Current-Max :
0.14 A
Number of Functions :
1
DC Resistance :
9.3 Ω
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
DC Resistance (DCR) :
9.3Ohm Max
Ratings :
Package :
Tape and Reel (TR)
Reach Compliance Code :
Compliant
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount :
Tolerance :
20%
Datasheets
CTCDRH64BF-102M
Central Technologies CTCDRH64BF-102M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD