CTCDRH62BF-820M
Mfr.Part #
CTCDRH62BF-820M
Description
82UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
Inductance :
82 µH
Ratings :
Supplier Device Package :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
CTCDRH62BF
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Number of Functions :
1
DC Resistance (DCR) :
1.21Ohm Max
ECCN Code :
EAR99
Package :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Shielded :
HTS Code :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Features :
Size / Dimension :
0.260 L x 0.244 W (6.60mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max) :
0.118 (3.00mm)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Reach Compliance Code :
Compliant
Tolerance :
20%
Inductance-Nom (L) :
82 µH
Test Frequency :
0.001 MHz
DC Resistance :
1.21 Ω
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Current - Saturation (Isat) :
380mA
Type :
Number of Terminals :
2
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Material - Core :
Datasheets
CTCDRH62BF-820M
Central Technologies CTCDRH62BF-820M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD