CTCDRH62BF-100M
Mfr.Part #
CTCDRH62BF-100M
Description
10UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
Stock
505
In Stock :
505
Series :
CTCDRH62BF
Test Frequency :
0.001 MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Current - Saturation (Isat) :
1.1A
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Type :
Number of Functions :
1
Reach Compliance Code :
Compliant
DC Resistance :
0.15 Ω
DC Resistance (DCR) :
150mOhm Max
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Height - Seated (Max) :
0.118" (3.00mm)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance-Nom (L) :
10 µH
Tolerance :
±20%
Q @ Freq :
Number of Terminals :
2
Surface Mount :
yes
Inductance :
10 µH
Size / Dimension :
0.260" L x 0.244" W (6.60mm x 6.20mm)
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Nonstandard
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Shielded :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Features :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Datasheets
CTCDRH62BF-100M
Central Technologies CTCDRH62BF-100M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD