CTCDRH5D28RF-4R0N
Mfr.Part #
CTCDRH5D28RF-4R0N
Description
4.0UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
Size / Dimension :
0.248 L x 0.248 W (6.30mm x 6.30mm)
Material - Core :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-30°C ~ 100°C
Frequency - Self Resonant :
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Inductance-Nom (L) :
4 μH
Current - Saturation (Isat) :
2.1A
HTS Code :
Tolerance :
30%
Pbfree Code :
yes
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Surface Mount :
yes
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Functions :
1
Ratings :
DC Resistance :
0.027 Ω
Features :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Q @ Freq :
Test Frequency :
0.1 MHz
Supplier Device Package :
Reach Compliance Code :
Compliant
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
DC Resistance (DCR) :
27mOhm Max
Inductance :
4 μH
Height - Seated (Max) :
0.118 (3.00mm)
Series :
CTCDRH5D28RF
Number of Terminals :
2
Type :
Datasheets
CTCDRH5D28RF-4R0N
Central Technologies CTCDRH5D28RF-4R0N
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD